© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sancak Ajans

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. İsrail film festivali Lis’te mavi beyaz beyaz perdenin en iyilerini sergiliyor

İsrail film festivali Lis’te mavi beyaz beyaz perdenin en iyilerini sergiliyor

root root - - 4 dk okuma süresi
15 0
530515

Lizbon’daki 2023 İsrail film festivalinde, iki ülkeyi birbirine yakınlaştırmak amacıyla altı benzersiz İsrail filmi yayınlandı.

“Dias do Cinema Israelta”, Portekiz’deki İsrail Büyükelçiliği ve Cinema City zincirinin sahibi New Lineo Cinemas’ın desteğiyle Mart ayı başlangıcında gerçekleşti.

Büyükelçi Dor Shapira, “Bu, İsrail Film Festivali’nin 14.’sü” diye tweet attı. “Bizim için İsrail kültürünü burada, Portekiz’de göstermenin muhteşem bir yolu.”

İsrail’in Portekiz Büyükelçisi Dor Shapira. Kredi – Portekiz’daki İsrail Büyükelçiliği

Festival, altı gün süresince her gün değişik bir film gösterdi. Organizatörler, İsrail toplumu, kültürü ve günlük yaşamı hakkında değişik bakış açıları sunmak amacıyla bu filmleri İsrail’de ve dünyadan aldıkları muhteşem eleştirilere dayanarak seçti.

Açılış gecesine aralarında büyükelçi, Beyaz perde Şehri Başkanı Eyal Edery ve Lizbon Şehir Konseyi Kültür Meclis Üyesi Diogo Moura’nın da bulunmuş olduğu 250’den fazla konuk katıldı.

Gösterilen filmler içinde İsrail hanımlarını, çeşitliliklerini, arkadaşlıklarının ve gizli saklı yaşamlarının enerjisini kutlayan bir emek verme olan Cinema Sabaya da vardı.

Orit Fouks Rotem’in yönettiği “Cinema Sabaya”, İsrail’in kuzeyindeki minik bir kasabada bir film atölyesine katılan Yahudi ve Müslüman bir grup kadının öyküsünü konu alıyor.

Oyuncu Dana Ivgy, atölyeyi yöneten Tel Aviv’den bir film yapımcısı olan Rona’yı canlandırıyor. Her talebe diğerleriyle ev hayatından görüntüler paylaştıkça, inançları ve önyargıları sorgulanır ve engeller yıkılır. Grup anneler, kızlar, eşler ve onları ayrı tutmak için tasarlanmış bir dünyada yaşayan bayanlar olarak bir araya gelir, birbirleri ve kendileri hakkında daha çok şey öğrendikçe güçlendirici ve kalıcı bir bağ oluştururlar.

Lizbon’daki İsrail Film Festivali’nin organizatörleri, Marco Carmel’in yönettiği, Kudüs hakkında bir duygusal güldürü olan “Paris Boutique”i de seçti.

Film, Parisli bir Yahudi avukat ve Kudüslü bir taksi şoförü olan Louise adlı iki kadının öyküsünü konu alıyor. Beraber, Batı Duvarı’na gizlenmiş notlar vesilesiyle kontakt kuran ultra Ortodoks bir bayan ile Hıristiyan bir adam arasındaki gizli saklı bir bağlantıyı keşfederler.

Bir başka duygusal güldürü olan “Çöpçatanlık” da festival katılımcılarından yoğun ilgi görmüş oldu.

Erez Tadmor’un yönettiği film, evlenecek bir bayan arayan genç bir Ortodoks Yahudi’nin yaşamını konu alıyor ve Ortodoks Yahudi cemaatindeki bireylerin uygun bir eş bulma mevzusunda karşılaştıkları zorluklara içeriden bir bakış sunuyor.

Gösterimdeki öteki filmler içinde Shemi Zarhin imzalı “Silent”, Assaf Abiri ve Matan Guggenheim imzalı “Greener Pasture” ve Leon Prudovsky imzalı “Komşum Adolf” yer ediniyor.

Dias do Cinema Israelta festivali, Lizbon’da Portekizli izleyicilerin İsrail sinemasını keşfetmesine ve takdir etmesine olanak tanıyan mühim bir kültürel etkinliktir. Festival, İsrailli film yapımcılarına çalışmalarını sergilemeleri ve İsrail ile Portekiz arasındaki kültürel alışverişi teşvik etmeleri için bir platform sağlıyor. Etkinlik, değişik kültürler içinde anlayışı ve bağlantıyı teşvik etmek için filmin bir vasıta olarak öneminin bir kanıtı olarak hizmet ediyor.

Bu yazı Dışişleri Bakanlığı tarafınca desteklenmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir