© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sancak Ajans

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. İsrail oyunu Holokost’u bir köpek yavrusu bakış açısından konu alıyor

İsrail oyunu Holokost’u bir köpek yavrusu bakış açısından konu alıyor

root root - - 4 dk okuma süresi
25 0
530725

1933 Berlin’de Yahudi bir ailede dünyaya gelen bir köpeğin bakış açısından Holokost’u özetleyen İsrail oyunu, o ağlatısal yıllarda yaşananlara dair farkındalık yaratma aracı oldu. Oyun, mahalli İsrail büyükelçilikleri ve konsolosluklarının desteğiyle dünyanın çeşitli yerlerinde sahnelendi.

Ocak ayında oyun, Güneybatı İsrail Başkonsolosluğu, Greater Houston Yahudi Federasyonu ve ADL Southwest tarafınca Houston’da düzenlenen Internasyonal Holokost Anma Günü onuruna etkinliğe dahil edildi.

Internasyonal Holokost’u Anma Günü, Auschwitz imha kampının 1945’te Nazilerden kurtarıldığı tarih olan 27 Ocak’ta kutlanıyor. Internasyonal Holokost’u Anma Günü, 2005 senesinde BM Genel Kurulu tarafınca kuruldu. Karar, BM Direktörü tarafınca başlatıldı. O sırada İsrail Dışişleri Bakanlığı’nda. Ron Adam. İsrail’in dünya çapındaki büyükelçilikleri, mahalli ortaklarla beraber, bu günü kültürel faaliyetleri de içeren bir takım etkinlikle anıyor.

Houston’da düzenlenen merasim, Houston Soykırım Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı Barbara J. Herz, İsrail Başkonsolosu Livia Bağlantı Raviv ve Greater Houston Yahudi Federasyonu başkanı ve CEO’su Renee Wizig-Barrios’un konuşmalarıyla başladı. Programda ek olarak ADL Güneybatı Bölge Direktörü Mark Toubin’in açıklamaları da yer aldı.

“Yahudi Köpeği” performansının arkasından, Holokost trajedisini hatırlamanın önemini ve dersler gelecek nesille paylaşılmazsa iyi mi deneyimleyeceğimizi paylaşan Houston Belediye Başkanı Sylvester Turner’ın bir hitabı izledi. Yahudi cemaatine karşı nefret ve yobazlık tekrardan. Nefretin rüzgar benzer biçimde bulunduğunu, devamlı estiğini ve yoluna çıkan her şeye dokunduğunu altını çizdi.

“Bir gruba karşı sertlik olarak süregelen şey, sonunda hepimizi etkileyecektir” dedi.

İsrailli ödüllü yönetmen Yonatan Esterkin’in yönettiği “Yahudi Köpeği”, Asher Kravitz’in İsrail kitabından uyarlanmıştır. Başrolünü Roy Abramsohn’un üstlendiği, ‘Cyrus’un öyküsünü özetleyen tek kişilik bir gösteridir. 1933’te Berlin’de Yahudi bir Ailenin evladı olarak dünyaya gelen köpek. O zor yılların öyküsünü konu alıyor: Nazi egemenliği, Yahudi karşıtı yasalar, tehcirler, cenk, toplama kampları, Yahudi isyanı ve ‘yasadışı Aliyah’ İsrail; aile köpeğinin bakış açısından.Öykü yer yer acıklı fakat bununla beraber gülünç.Bu mühim mevzuya yeni bir görüş açısı elde eden benzersiz ve taze bir bakış açısıyla sunuluyor.Performansın arkasından etkinlik yönetmenle bir Sual-Yanıt tartışması dahil.

Başkonsolos Livia Bağlantı Raviv, yönetmen Yonatan Esterkin ve erkek oyuncu Roy Abramsohn ile beraber (kaynak: Houston’daki İsrail Konsolosluğu)

Bu etkinliğe Houston’daki Yahudi ve İsrail topluluklarının seçilmiş yetkilileri, liderleri ve üyeleri ve öteki birçok konuk katıldı.

Şubat ayında, “Yahudi Köpeği” de Los Angeles’taki The Skirball Center’da İsrail Başkonsolosluğu’nun desteğiyle prömiyerini yapmış oldu.

Oyun, 2021’de Slovenya’da Internasyonal Holokost’u Anma Günü münasebetiyle de sahnelenmişti. Etkinlik, ülkenin Yahudi Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Bu yazı Dışişleri Bakanlığı tarafınca desteklenmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir