© 2023. Tüm hakları saklıdır.

Sancak Ajans

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. İsrailli ve Avusturyalı öğrenciler beraber kısa film çekiyor

İsrailli ve Avusturyalı öğrenciler beraber kısa film çekiyor

root root - - 3 dk okuma süresi
19 0
529466

İsrail ve Avusturya’dan bir grup talebe, her iki ülkede de çekilmiş birer kısa film hazırladı. “Common Ground” adlı filmin prömiyeri Şubat ayında Kudüs Sinematek’te yapılmış oldu ve yakın gelecekte Avusturya’da da gösterime girmesi planlanıyor.

Proje, Avusturya Film Enstitüsü, Aşağı Avusturya İlçesi Film Fonu, Avusturya Cumhuriyeti’nin Geleceğin Fonları, Kudüs Belediyesi ve gene tamamen lojistikle ilgilenen Viyana’daki İsrail Büyükelçiliği’nin desteğini aldı. ve projenin içinde ne olduğu etrafındaki emek verme.

Ocak 2022’de Avusturya Film Enstitüsü müdürü Roland Teichmann büyükelçiliğe başvurdu ve genç yetişkinlerle mahalli bir film yapım projesi olarak 2015’te kurulan Einblick Filterlos adlı bir programı sundu. Benzer bir şeyi tekrardan yaratmayı, sadece hem Avusturyalı hem de İsrailli gençleri dahil etmeyi önerdi.

Elçilik, Teichmann ile devam edecek ve projenin senaryo yazımı koçu olacak olan İsrailli Yönetmen Haham Mordechai Vardi arasındaki bağlantıyı kurdu. Ek olarak, projenin İsrailli ortağı olan Jer-Art Okulu’na ulaşılmasına destek oldu.

Ağustos ayında, İsrail ve Avusturya’dan sekiz katılımcı, her iki ülkeden uzmanların nezaretinde sanal olarak beraber çalışmaya başladı.

Katılımcılar, Holokost ile ilgili konuların ve iki ülkedeki gençlerin karşılaşmış olduğu güncel zorlukların tartışıldığı filmin tüm senaristliğini yazdı. Çekimler Aralık ve Ocak aylarında Kudüs, Viyana ve Melk içinde gerçekleşti.

Büyükelçi Mordechai D. Rodgold, “Gençlerin zamanı anımsamak ve tekrardan anlatmak ve bununla birlikte pozitif bir bağ oluşturmak için bir araya geldiklerini gören bir proje, gelecek için iyimser bir ileti veriyor” dedi.

Film, babası orduda vazife yaparken öldürülen İsrailli bir adam çocuk ile gene tek bir ebeveyn tarafınca büyütülen Avusturyalı bir kızın arkadaşlığına odaklanıyor. İkili, her iki ülkedeki mühim bölgeleri beraber ziyaret eder ve pasifizm ve harp şeklinde mevzuları tartışır.

Kudüs’teki gösterime Avusturya’dan gelen birkaç konuk da dahil olmak suretiyle ortalama 300 şahıs katıldı.

Kültürel Dış ilişkiler Kısmı danışmanı Yair Nevo, Avusturyalı ortaklara bu proje için beraber çalışacak ilk yabancı ülke olarak İsrail’i seçtikleri için minnettarlığını ifade ederek Dışişleri Bakanlığı adına konuştu.

Bu yazı Dışişleri Bakanlığı tarafınca desteklenmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir